Travel Trip Map Direction Exploration Planning Concept

Wakacje najlepiej organizować… teraz. W wielu hotelach pojawiają się już oferty First Minute – są atrakcyjne nie tylko pod względem cen, ale i terminów. Mam dla Was kilka rad, jak zaplanować wyjazd na wakacje dobrze, a przede wszystkim mądrze.

Budżet

Określenie, jakim budżetem dysponujemy, pozwoli już na początku dokonać selekcji wśród ofert. Im jest niższy, tym wcześniej powinniśmy zacząć przeglądanie ofert – pierwsze, czyli first minute, są zwykle w najbardziej atrakcyjnych cenach dla wszystkich kierunków podróży. Ta kwestia może także zdeterminować kwestię miejsca docelowego lub chociaż wskazać, na jakie kraje lub miejscowości warto zwrócić szczególną uwagę.

Miejsce docelowe

Teraz zastanówmy, gdzie w ogóle chcielibyśmy spędzić urlop. Im bardziej egzotyczny kierunek, tym więcej kwestii trzeba wziąć pod uwagę – od szczepień i dokumentów podróżnych po wielkość i zawartość bagażu. Musimy się liczyć z tym, że niektóre przygotowania trzeba zacząć nawet pół roku przed wyjazdem.

W swoich wyborach pamiętajcie też… o Polsce! Wielu osobom wydaje się, że prawdziwe wakacje to tylko te zagraniczne, a przecież, odważę się to powiedzieć, większość hoteli oferuje standard podobny do tego z innych krajów, często nawet w lepszej cenie. Sama uwielbiam podróżować po naszej ojczyźnie i jest według mnie jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie – a widziałam ich sporo.

Wakacje w Polsce najłatwiej zaplanować logistycznie i mogą się na nie wybrać bez obaw także osoby, które nie znają języków obcych. Nie trzeba się też martwić o inne ubezpieczenie, paszport, zapas leków czy trudność w uzyskaniu informacji na temat przejazdów. Polska jest naprawdę piękna – dajcie jej szansę.

Termin wyjazdu

Polecam Wam zapoznanie się z kalendarzem urlopowym, który dla Was przygotowałam – podpowiadam w nim, na kiedy najlepiej zaplanować wyjazd, tak aby wziąć jak najmniej dni wolnych w pracy, a spędzić na wakacjach jak najwięcej czasu.

Pamiętajcie też, że w lipcu i sierpniu najtrudniej w miejscowościach wypoczynkowych o spokój, bo wtedy przebywają w nich rodziny z dziećmi szkolnymi. Jeśli lubicie ciszę, zdecydujcie się raczej na czerwiec czy wrzesień. Warto też odpowiednio wcześniej złożyć u pracodawcy wniosek o urlop, najlepiej jeszcze przed dokonaniem pierwszych płatności.

Wakacje z dzieckiem czy wakacje bez dzieci?

Jeśli chcecie wybrać się na wakacje z dziećmi, sprawdźcie, co oferują dla nich hotele w miejscu, do którego się wybieracie. Pamiętajcie, że z pogodą bywa różnie – lepiej, żeby nawet podczas deszczowych dni atrakcji nie brakowało. Wszyscy unikniecie dzięki temu frustracji i zmęczenia. Radzę sprawdzić, jakich rozrywek możecie się spodziewać w czasie swojego pobytu, a także jakie udogodnienia dla dzieci oferuje wybrane miejsce.

Jeśli szukacie hotelu dla siebie i rodziny, polecam te mające certyfikat HPR – Hotelu Przyjaznego Rodzinie (na tej stronie znajdziecie wykaz takich obiektów).Jest on przyznawany hotelom najlepiej odpowiadającym na potrzeby rodzin, zwłaszcza pod względem wyposażenia pokoi pod kątem wypoczynku z dziećmi. Hotele przyjazne rodzinie oferują także szereg atrakcji, które sprawią, że pobyt w nich stanie się dla dzieci wspaniałą zabawą.

Nie każdy musi lubić dzieci i chcieć spędzać czas w ich otoczeniu, zwłaszcza w wakacje. Osobom ceniącym spokój i ciszę rekomenduję wybór hotelu ze strefami „children free” lub obiektu przeznaczonego tylko dla dorosłych. Będziecie mieć wtedy zagwarantowaną przyjemną, harmonijną atmosferę.

Wakacje a pies

Wiele hoteli oferuje udogodnienia dla zwierząt – miski, maty jednorazowe, posłania. Jeśli nie chcecie się rozstawać z pupilem, warto zabrać go ze sobą. Aby nie wypełniać dodatkowych walizek zbędnymi akcesoriami, upewnijcie się, co można wypożyczyć w hotelu i jakie zwierzęce gadżety są w cenie. Wybierzcie też odpowiedni termin – niech nie będą to najgorętsze daty, zarówno pod względem temperatury, jak i zaludnienia.

Hotele, które rekomenduję dla osób podróżujących z psem, znajdziecie tutaj: https://goo.gl/z9FjyG. Z tej strony dowiecie się także, jakie udogodnienia może Wam zaoferować obiekt. Sama mam psa i wiem, jakie to ważne, żebyśmy oboje byli zadowoleni. Pisałam Wam o tym niedawno na moim Facebooku – zobaczcie, jak nas niejednokrotnie witano w hotelu. Zapewniam, że możecie być powitani tak samo lub lepiej, wystarczy wybrać odpowiednie miejsce.

Dokumenty

Sprawdźcie, do kiedy ważne są dowód i paszport, nawet kilka miesięcy przed wyjazdem. Nieważny dokument uniemożliwi Wam wyjazd, zwłaszcza zagraniczny. Na wyrobienie nowego czeka się nawet kilka tygodni, dlatego zabezpieczcie się i sprawdźcie, czy jest taka potrzeba, odpowiednio wcześniej. Nie pozwólcie, żeby taka błahostka zniszczyła planowany od miesięcy wypoczynek.

Sprawdźcie też, gdzie wystarczy tylko dowód, a gdzie nie wjedziecie bez paszportu. To niby bzdura, ale to właśnie drobiazgi najczęściej nam umykają.

Loty i przejazdy

Im wcześniej zaplanujecie wyjazd, tym ceny lotów będą atrakcyjniejsze. Warto mieć to na uwadze zwłaszcza podczas planowania wypoczynku na własną rękę.

Zastanówcie się nad transferem z lotniska – jeśli chcecie zwiedzać okolice miejsca zakwaterowania, to może warto od razu tam wynająć samochód? Polecam także sprawdzić oferty lokalnych przewoźników – być może miejsce, do którego się wybieracie, jest dobrze skomunikowane z resztą regionu i najłatwiej będzie się przemieszczać za ich pomocą.

Wyżywienie

Warto już na etapie planowania wyjazdu na wakacje określić, gdzie spędzimy większość czasu i gdzie chcemy jeść. Jeśli planujemy przebywać głównie na terenie hotelu w porach posiłków, warto wykupić wyżywienie tam. Jeśli planujemy zwiedzać i spędzać całe dnie poza hotelem, lepiej wykupić w nim tylko śniadania i kolacje lub przynajmniej same śniadania.

Jak zaplanować wyjazd na wakacje?

W planowaniu najważniejszy jest… dobry plan. Gdy już określimy, co trzeba zrobić, dobrze jest to zaplanować wyjazd na wakacje na konkretne tygodnie w kalendarzu. Nie wszystko da się przewidzieć, ale bardzo wiele kwestii da się opracować z dużym wyprzedzeniem. Powtórzę – nie pozwólmy, żeby błahostki zepsuły nam coś, nad organizacją czego pracujemy od wielu miesięcy. Urlop ma być nagrodą za sumienną i trudną całoroczną pracę, dlatego powinien być komfortowy.

Pamiętajcie – Polska jest piękna i nawet wakacje kilkadziesiąt kilometrów od domu mogą być niezapomnianym przeżyciem. Nie trzeba przelecieć połowy świata, żeby obcować z czymś niesamowitym, czasem wystarczy wybrać się do sąsiedniego miasta.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Pin It on Pinterest

Shares
Share This

Podziel się wpisem ze światem!

Spodobał Ci się wpis? Będzie mi miło jeśli podzielisz się nim z innymi :)